Noworoczne postanowienia – jak ich dotrzymać?

Autor artykułu: Ewa Kowacz

„Nowy rok, nowy/a ja!” – to chyba najczęstsze założenie, które chcemy wdrożyć w nadchodzącym roku. Większość z nas stawia sobie cel i zamierza wprowadzić szereg zmian do swojego życia zaraz po sylwestrze. Noworoczne postanowienia są różnorodne, ale podejmując je stajemy się bardziej zdyscyplinowani i wymagamy więcej od siebie. Wówczas odnosimy wrażenie, że rozpoczynamy nowy etap, a każdy koniec jest przecież początkiem, czegoś nowego. Czy lepszego? To zależy tylko i wyłącznie od nas. W tym miejscu należy się, co zrobić, by dotrzymać postanowień?

DLACZEGO WARTO MIEĆ POSTANOWIENIA?

Choć nie zawsze udaje nam się dotrwać w nowych zamierzeniach to jednak warto wyznaczać sobie nowe cele każdego roku. Bez względu na nasze podejście do tego tematu. Jest to niezwykle ważne, ponieważ pomaga nam to w zdobywaniu dużych rzeczy małymi krokami, a nic nie daje większej radości niż satysfakcja z osiągniętego celu. Każdy, nawet najmniejszy sukces motywuje nas do dalszego rozwoju, a marzenia spełniają się tylko wtedy, gdy bierzemy pracę w swoje ręce i zaczynamy działać. Pamiętajmy również, żeby nie wziąć na siebie zbyt dużo, ponieważ nie chodzi o to, by plany nas przerosły. Najlepiej wybrać sobie jeden lub maksymalnie dwa cele, które będziemy w stanie zrealizować, oczywiście przy dołożeniu wszelkich starań.

FORMUŁOWANIE CELÓW

Przy formułowaniu celów noworocznych niezwykle pomocna jest metoda SMART, dzięki której możemy w sposób przemyślany zaplanować wszystko to, co będziemy chcieli osiągnąć w nadchodzącym roku. Zasada SMART, co prawda wywodzi się z marketingu, ale spróbujmy uwzględnić jej wytyczne w życiu codziennym. Pamiętajmy, że cel, by był łatwiejszy do osiągnięcia musi być:

S – sprecyzowany
M – mierzalny
A – atrakcyjny
R – realistyczny
T – terminowy

W tym założeniu chodzi o to, by wiedzieć, czego dotyczy cel, do jakiego punktu chcemy dojść, w jaki sposób i w jakim terminie. Warto też wypisać sobie korzyści i wyzwania. Niby dużo pracy, ale jak to ułatwia pracę.

REALIZACJA

Załóżmy, że cele są już sprecyzowane. Kolejnym wyzwaniem jest z pewnością wytrwanie w tychże postanowieniach. Można zapisać je na małych karteczkach i zawiesić na lodówce, tak byśmy codziennie o nich pamiętali. Warto też wyobrażać sobie tzw. metę, czyli co zyskamy, kiedy już nasz cel zostanie osiągnięty. Bez wątpienia wymaga to od nas samozaparcia, dyscypliny, motywacji i uporu.

Życzymy wszystkim spełnienia noworocznych postanowień! Trwajcie w nich!

Podobało się? Udostepnij

Planujesz uroczystość?

Jeśli planujesz zorganizować event skontaktuj się z nami. Z przyjemnością przygotujemy ofertę idealną dla Ciebie.

eventy@nowazatoka.com

Kontakt